תוכנית המשך: שבועות 9–16

יש לי כבוד עצום כלפיך וכלפי מה שאתה עושה.
ואני פשוט שם את עצמי במקום של המתחיל - אם הייתי מתחיל , לא הייתי עומד בזה.
אבל אם רוצים לדעת את האמת בוא נבדוק נתונים וננתח אותם !
מתוך ה200 ששרדו , אפשר לעשות סקר - כמה עברו קורס בסיסי בתכנות , או בגרות במחשבים וכדומה.
כך גם מאלו שאין להם רקע , כמה עובדים במשרה מלאה וכו’.
יתכן מאוד שאני טועה , אבל לטובת הצגה נכונה של הקורס אני חושב שזה שווה בדיקה.

זו לא צורה לבצע סקר, חסרים לך המון נתונים:

1. מה אחוז האנשים שהתפנה להם זמן בקורונה ואחרת לא היו לוקחים את הקורס?
  2. עד כמה עצם העובדה שהיה סגר וקורונה גרם לאנשים להצטרף, ואיך זה השפיע על שיעור הפרישה?
  3. מה אחוז האנשים שסיימו בגרות במחשבים/עשו קורס תכנות כללי בתעשייה? חייבים להשוות כדי שהנתון יהיה בעל משמעות
  4. עד כמה בגרות במחשבים באמת משפיעה על ההצלחה בקורסים כאלו? האם מישהו כמו חבר שיש לי, בגילאי ה־50, שהנגיעה האחרונה שלו למחשבים הייתה בגרות בגיל 18 ב־BASIC נחשבת?
  5. מי נחשב כמי שפרש מהקורס? האם להגיע לשבוע 8, שכבר יש לאדם ידע מצוין בפייתון והוא יכול לתכנת מה שירצה, נחשב לפרוש? האם מישהו שממשיך עם הקורס ופותר את כל התרגילים אבל ויתר על התעודה נחשב לפרוש?

מתודולוגיה של סקר כזו היא דבר מאוד מאוד לא פשוט, וגם אם נעשה סקר כזה אנחנו נקבל תמונת מצב שאין דרך להסיק ממנה מסקנות.

העובדות שלא נתונות לפרשנות הן כאלו, בסופו של דבר: בקורסים שאני מעביר לנשים בשנים האחרונות רוב המשתתפות לא עברו הכשרת תכנות קודמת. אני יודע כי זה שדה בטופס ההרשמה, וככה (בין היתר, בשכלול עם עוד כמעט עשר פרמטרים אחרים) אני בוחר אותן כמשתתפות בקורס. אחוז הפרישה הוא כ־50%, כולן מודות שהיה לא קל, וכולן (השורדות) מרוצות מהדרך שעברו, כך לפי המשובים האנונימיים בסוף הקורס.

אין לי שום ספק שהשורדים יהיו מרוצים שעברו :wink: טרק בהימלאיה.

שאלת סקרנות. מה זה הקורס שאתה מעביר לנשים? (ספציפית מגדרית…)

אותו קורס, פשוט פרונטלית, בקבוצות קטנות ועם סינון

ואוווו!!! פשוט שאפו!!! איך אני אישה ולא שמעתי על זה קודם??? :crazy_face:

תודה רבה על ההשקעה והמאמצים במיוחד בתקופה כזו שלא ברור לאן הרוח נושבת מהסגר להסגר, זה לא מובן מאליו כלל ועיקר!

אם יותר לי להתחנן לגבי תכני הקורס העתידיים, אז מצפה מאוד לשבוע 9 בו מופיע שנלמד על סביבות עבודה, במיוחד אשמח להעמיק חקור בעבודה בסביבות בהן עובדים בתעשייה, כי מרגיש קצת מובך כשאני פותר דברים בג’ופיטר ומגיש את זה ככה ומקבל מבטים מוזרים מאנשים בסביבתי :sweat_smile:

כמו כן, אני רואה שברגע מופיע נושא logging במחסנית הנושאים הכללית בסילבוס ולדעתי זה דבר די הכרחי לחיי היומיום לפי מה שאני שומע ממתכנתים מנוסים. אנא שקלו לחיוב להכניס את זה כחומר חובה, pretty please?

דבר נוסף שאני לא רואה בסילבוס, אבל נשמע לי משהו שמתכנת עלול להיתקל בו באופן תדיר, הוא נושא ה- threadים. האם זה ייכנס בצורה כלשהי לקורס?

רוב תודות על ההשקעה שלכם חברי הסגל!

אני מתחיל.
האם הקורס היה לי קשוח? - כן.[1] (אבל בעיניי, זה טוב!)
האם הייתי שמח לקבל קצת הרחבה ויישורי-קו (מאוחר יותר) על דברים שנשלחנו ללמוד לבד? - לפעמים.[2]
אבל האם הרגשתי שחסרים לי במחברות הכלים? -
למעט המקרים שבהם בכוונה לא קבלנו כלים כי נדרשנו לחפש אותם לבד: חד משמעית - לא.[3]

ובשורה התחתונה:
אני לא מסכים אתך.
באף שלב בקורס לא הרגשתי שזה שאין לי רקע מוקדם הופך אותי ללא-מתאים להצליח בו.[4]

[1] בין היתר בגלל שאני תלמיד עם הרגלי-למידה לא-משהו, וניהול-זמן כושל. (ולאו דווקא בגלל שהשאלות “בלתי אפשריות”).

[2] מצד שני - שום דבר לא מנע ממני לשאול. ולא זכר לי שאי פעם שאלתי את הסגל שאלות (טובות), ולא קבלתי תשובות פחות-ממעולות.

[3] כן נדרש ממני לשבור את הראש, להיות יצירתי ולחשוב בשביל עצמי - וזה היה כיף בטירוף, מתגמל רצח, ואפילו מרענן. (החיים שלא לא מאתגרים אותי מנטלית מי יודע מה, והקורס הזה נענע, נער, ואתגר אותי באופן שהיה חסר לי המון זמן! אפשר לומר שהוא אולי אפילו קצת “החזיר אותי לחיים”!)

[4] אבל כן הרגשתי שהיצירתיות, ויכולות החשיבה שיש לי היו קריטיות להתמודדות, ושאולי אנשים אחרים שהם לא אני - לא היו מצליחים “לעלות על זה” כמוני.

אז יכול להיות שהקורס הזה הוא לא “לכל אחד” - אבל אני לא מסכים עם הטענה שהוא לא למתחילים.
(אבל כאן יכולות לעלות השגות טריקיות, ואולי לא הכי פוליטיקלי-קורקט, כמו: האם כל אחד מתאים להיות מתכנת?)

האם קורס נחשב למתאים למתחילים, רק אם כל המתחילים עוברים אותו?

לאור הדיון, אוסיף גם כאן (לדעתי כתבתי את זה במספר מקומות אחרים) לי אין רקע ולא הפריע לי. הקורס התחיל מהכי בסיס וממש רגוע, נכון שהתקדם מהר - וזה מה שעושה אותו גם כיפי וגם מעשי.
מסכימה שדרישת הזמן היא משמעותית, ואישית הבנתי את זה היטב כשהתחלנו וידעתי שזה יהיה האתגר עבורי. עד כה עמדתי בהגשת כל המטלות בזמן, ואמשיך לנסות. בין אם אצליח בכך או לא, אני יודעת שמדובר בי ובזמן שאני מחליטה להקדיש.
חוץ מכל זה, הנגשת הקורס נתנה לי הזדמנות שלא הייתי מקבלת בשום צורה אחרת, ומאה אחוז מהמחויבות פה היא של הסגל - אף אחד מהחניכים לא התבקש לספק שום סוג של התחייבות, ואני מודה שזה בהחלט עודד אותי להתחיל, ועל כך אני מודה תודה נוספת לצוות הקורס, בנוסף לקורס עצמו שהוא מהמם.

תודה רבה ים.
הגעתי לשבוע 8 והצלחתי לסיים 99% מהתרגילים להגשה. אממה, השבוע/חודש הנוכחי אכן מאתגר יותר ומפאת חוסר זמן לא מצליחה להגיע לכל המחברות. האם לדעתך בשבועות הקרובים יהיה זמן להשלים את הפער הזה תוך כדי חומרים חדשים שישוחררו? המטרה בגדול לקבל ידע, כי את התעודה כנראה שכבר לא אקבל וזה אמנם מאכזב, אבל השלמתי עם זה :slight_smile: תודה @Yam

אני גם חייב לציין שאני מתחיל, בלי רקע בכלל, והרגע סיימתי בהצלחה (מקווה…) את התרגילים לשבוע.

הקורס הזה מבחינתי הוא זהב…
הוא בא לי בתקופה לא פשוטה, שאני מנסה למצוא כיוון לחיים שלי, אחרי שהחלטתי (בלית ברירה…) לוותר על המקצוע שלמדתי במשך שלוש שנים ועבדתי בו במשך מעל שנה, בגלל המציאות שאנחנו נמצאים בה כרגע.
בזכות הקורס הבנתי שאני מקבל המון סיפוק (ואכזבה, והנאה…) מתכנות, ועקב תחושת ה"אני יכול" שקיבלתי כאן - התחלתי קורס Full-stack Web Development.

הקורס הוא חד משמעית (בשבילי, כמובן) מאתגר, והייתי בכמה שבועות על סף שבירה (אני כרגע על שני תרגילי השלמה שהייתי צריך לעשות כי פשוט לא הצלחתי שני תרגילים משבועות קודמים) אבל אני מרגיש שבלי הדרייב להצליח לבד לא הייתי עושה התקדמות אסטרונומית כמו שאני מרגיש שעשיתי.
אני כן מרגיש שהייתי שמח לטיפה יותר הכוונה בנושאים מסויימים, אני מקווה שסשני התכנות המתוכנים יעזרו לי עם הנושאים שלא כל כך יושבים.

בקיצור,
תודה.
פשוט תודה ענקית.

ים אתה אלוף!
לימודים ואני לא הולכים יד ביד,
גרמת לדברים דרך המילים, דרך התרגילים להיות כל כך מעניין שנשארתי כמו דבק למסך.
את החוברות של שבוע 8 לצערי לא אסיים להגיש (מקווה שעד תחילת שבוע הבא החומר יהיה מסוכם המחברות שכתבתי, בזכות הקורס הזה),
אבל זה לא קשור לקורס או לשינוי זמנים שלו דווקא זה בא לטובתי והקל עלי בלחץ… :grin:

תודה על הכל מחכה להמשך הקורס ובזמן שקראתי את מה שכתבת,
חשבתי על זה שאם כל המרצים/ מורים היו כמוך היה לי יותר כיף לשבת על התחת ללמוד :joy:
סתם חשבתי שאם תפתח כל קורס אחר אחרי שנסיים את זה, אשמח לשמוע ולהיות שותפה לו.
הלהט שלך לחומר והדרך שלך להעביר אותו היא טובה עבורי. :upside_down_face:

וואו כל כך הרבה משפטים ומילים מוגזמות על חוויה אישית שתלמיד חווה…
חייבת להגיד שכבר נהיה לא נעים לשאול שאלות באופן חופשי ולתת ביקורת וחוות דעת אישית כשכל תגובה שהיא לא מחמאה או לא שאלה “כמו שהמדריך חושב שנכון לשאול” נפסלת ומוגחכת

יש דרך להעביר ביקורת, ולא ראיתי שמישהו פסל משהו. יש פה דיון ענייני עם פיבדק ענייני, וכן כשצריך לענות אז עונים.

אנשים משקיעים בקורס כדי ללמוד ולקדם את עצמם, לבוא בטענות לים שלא האכיל אותם בכפית זה שיא החוצפה. אם לא נעים לך, תבקשי מים חזרה את הכסף ששילמת על הקורס, או אל תשאלי שאלות, אף אחד לא מכריח אף אחד פה לעשות כלום.

יותר מזה, אני מחזק את ים על הדרך שלו, התחום מפוצץ מתכנתים שמחכים שיאכילו אותם בכפית, ברמה מוגזמת! כמה שיותר סינון של אנשים מהסוג הזה, כך יותר טוב!

חבל שהשיח מגיע למקום כזה. כמו שאמרת בעצמך - אפשר להתבטא בכבוד.
אף אחד לא בא בשום טענות בסך הכל הבעתי את דעתי כמו שכל אחד אחר הביע את דעתו כאן. ולא כולם חייבים להסכים עם כולם.

לא יודע על איזה מקומות מדובר, או איפה בדיוק הופר פה הכבוד. זה קורס חינמי ברמה גבוהה, לבקש להוריד את הרמה או להאכיל בכפית זה יפגע בשאר המשתתפים, ויוריד את הסיכוי שמישהו ימצא עבודה אחרי הקורס. כמו שצויין פה כבר, יש מיליון קורסים בחוץ, לא חייבים לקחת את הקורס הזה ספציפית.

אם את חושבת שבמקום עבודה מישהו יאכיל מישהו בכפית, או ישב איתך כדי ללמד אותך לחפש באינטרנט, אז הסיכוי שלך למצוא עבודה הוא לא גבוה. התחום מאוד תחרותי, וכדי להגיע רחוק צריך לקרוע את התחת. זה מה יש.

מציעה לך לקרוא שוב את התגובה הקודמת שלך.
נחמד שמבלי להכיר אותי בכלל הסקת שאני מורידה את הרמה, שאני מתכנתת או מחפשת עבודה בתחום…
אני מסיימת כאן את השיח הזה.
מאחלת לך המשך יום רגוע, ובהצלחה בעבודה שאתה רוצה למצוא

צר לי, אני באמת לא רואה איך להגיד לים, שמשקיע כל כך הרבה זמן (וכסף) בנו בהתנדבות, שהוא מבזבז לנו את הזמן זו ביקורת לגיטימית או הוגנת. וזה בדיוק מה שהתגובה שלו ענתה עליו. אני משוכנעת שאם את תלכי להתנדבות ותעזרי לאנשים לא תצפי שהם בתמורה יכעסו עלייך או יגידו שמה שאת עושה מבזבז להם זמן.
ים קיבל המון ביקורת, עם חלק הוא הסכים ועם חלק פחות, אבל התגובה שלו היתה על אמירה שהיא חצופה ומקוממת. לא בטוחה איזו שאלה או איזו תגובה-שהיא-לא-מחמאה הוגחכו לדעתך, ואשמח לקישור לכאלה, אבל ממה שראיתי עד כה אני חושבת שיכולת האיפוק של ים מרשימה להפליא.

אני דווקא ראיתי שהבחור החמיא(!!) לים על הקורס ובהמשך הביע את דעתו על חלק שהיה לו קשה/ לא הסתדר איתו.
יכול להיות שבחירת המילים שלו לא הייתה נכונה ויכול היה לנסח את זה טוב יותר.
לא חושבת שזה הצדיק את התגובה שקיבל. לצערי גם אני קיבלתי את ה"מנה" שלי עם פוסט ארוך ומלא מילים שופטות כששאלתי אוי ואבוי - שאלה קצת ממוקדת או לא בצורה כמו שהמדריך רצה.
אני חושבת שכשלומדים משהו אין דבר כזה - “שאלה לא טובה” אני ספיצפית לומדת הכי טוב כשיש דוגמא מומחשת מול העיניים.
באמת כל הכבוד על הקורס ושזה בהתנדבות אבל צריך גם לדעת להתייחס בכבוד לאנשים גם אם המדריך כל כך חכם ומנוסה

אני אומר שצריך לנצל כל אירוע חגיגי כדי ללמוד קצת פייתון. הפעם נעשה מעט ניתוח שפה טבעית.
בואי נבדוק מה ה־polarity של התגובה של אייל כדי להבין האם היא מחמיאה עם מעט הבעת דעה.
לצורך זה, פשוט ניקח את כל המילים. ניתן למילה ציון 1 אם היא חיובית ו־1- אם היא שלילית ונסכום.

from polyglot.text import Text

text = Text("""
אף אחד לא מתווכח
ואין ספק שזה אחד הקורסים אם לא ה

אבל ניתן ויש מקום לדייק את הדברים בנקודות ספציפיות,
כמו למשל עניין המודולים
אפשר לעשות תרגול על מודולים או על חיפוש באינטרנט
אפשר אפילו לתת שמות של מודולים ושאנחנו נלמד עליהם לבד ואפשר גם לתת המון מודולים ושאנחנו נצרך לדוג מה שאנחנו צריכים מתוך הרשימה…
אבל בסופו של דבר זהו קורס לימודי
ואני לפחות באתי לפה כדי ללמוד פייתון
(ואת החבילות הנוספות שכדאי להשתמש בהן)
ולא באתי לפה כדי לבזבז שעות בחיפוש באינטרנט אחרי המודולים של פייתון שקיימים בעולם.
אתגר החיפוש באינטרנט לדעתי שייך לקורס אחר
ולא לקורס שמטרתו ללמוד פייתון.
ואם זה עדיין חשוב אז אפשר לתת על זה תרגול או שניים ואחרי זה לעבור הלאה ולתת לנו את המודולים בלי הסברים עליהם כדי שבכל זאת נלמד ללמוד לבד…
וזה לא להאכיל בכפית לדעתי

לא צריך ללכת מקיצוניות לקיצוניות
""".encode('utf-8'))

text.hint_language_code = 'he'
print(sum(w.polarity for w in text.words))

התוצאה היא -2.
אני רק רוצה להגיד שכרעיון זה סופר בסדר לכתוב תגובה ביקורתית. פשוט בואי ניצמד רגע לאמת ולא נכבס רעיונות.

“בחירת המילים” לא הייתה “לא נכונה”, היא פשוט הייתה לא במקום.
אני לא חושב שסטודנט באוניברסיטה ירגיש בנוח לפנות למרצה שלו ולהגיד לו “לא באתי לפה כדי לבזבז שעות ב…”.
אני לא חושב שסטודנט באוניברסיטה ירגיש בנוח להגיד למרצה שלו איך הוא היה אמור לבנות את הקורס.

אז זה לא קורס באוניברסיטה, ובאוניברסיטה אין פורומים שבהם המרצה זמין ב־4 בבוקר ויש פורום משוב.
באוניברסיטה המרצה לא משלם כ־1,000 ש"ח בחודש כדי לתחזק שרתים ומוותר על הזדמנויות עבודה, ובאוניברסיטה המרצה מקבל משכורת על העבודה שלו.

מותר לא להסכים על דברים, אבל אם כבר בכל תגובה שלך את מזכירה כמה “לא נותנים כבוד”, אז לתת כבוד למרצה שמלמד אותך בהתנדבות נראה לי אפילו יותר בסיסי.

וואו, יעל, וואו. זה כבר פשוט הוצאת לשון הרע.

אני מדביק פה קישור לפוסט, אני אשמח מאוד למראה מקום לאיפה התייחסתי אליך בצורה לא עניינית או לא מכבדת.
את שאלת איפה נמצא משתנה מסוים בקוד, ועניתי לך, ואני מצטט:

השאלה של “איפה המשתנה board בקוד” היא לא שאלה שתואמת את סט הכלים, היכולות והידע שהיית אמורה לקבל עד שבוע 8.
את יכולה להשתמש בחיפוש ממוחשב פשוט (CTRL+F) ולמצוא בשנייה את כל ההופעות של self.board , או לעקוב שורה שורה אחרי הקוד, אם לא ידנית אז בעזרת PythonTutor .

הוסבר לך באופן הכי אלגנטי שיש שהסטנדרט של הקורס דורש ממך יותר מאמץ עצמאי. זה הכל.