תוכנית המשך: שבועות 9–16

ואם כבר אנחנו באווירת אמצע קורס…
תודו לי אח"כ :slight_smile:

השלב הבא זה קוד שמאפשר לחפש בתרגילים לפי “משהו עם משהו שעשה משהו…” :slight_smile:
כמות הפעמים שדפדפתי במחברות להיזכר איך פתרתי משהו לפני דקה וחצי…

כמו שציינתי קודם, לי אישית יש קושי מאוד גדול בריכוז, ואם אצטרך לתת כדוגמא איך אני נראה מהצד כשאני עושה את התרגילים, אם התמזל מזלי וקמתי מרוכז, אני מתעורר בבוקר ואחרי שהתארגנתי אני ישר פותח את המחשב ומתקדם, בין אם זה בלסיים תרגילים ובין אם זה פשוט בלמצוא דרך לפתור תרגיל.
בסגר האחרון כשעדיין לא עבדתי, יכולתי כשאני לא מרוכז לשחרר את המחשב ולחזור אליו מאוחר יותר / יום אחרי, מה שהיה קורה בזמן הזה הוא שכמו קסם איכשהו המוח שלי היה מעכל את התרגיל מעצמו, בלי שאני אחשוב עליו בכלל ואיכשהו פתאום התשובה למה שחיפשתי הייתה עולה לי בראש, הייתי חוזר למחשב ומצליח לסיים את התרגיל שנתקעתי בו, ובהתאם לרמת האנרגיה / ריכוז ממשיך או עוצר לאותו יום.

לפני כחודש התחלתי לעבוד לשמחתי ומאז הקורס נהיה לי פי כמה וכמה יותר קשה, אני לא מאשים אף אחד או משתמש בזה כתירוץ, במצב הנוכחי זו זכות גדולה שמתאפשר לי לעבוד, אבל במקביל זה אומר שהזמן לעבוד על המחברות מצטמצם.
ובהתחשב בבעיות הריכוז שלי, הזמן הזה מצטמצם פי כמה וכמה, כיוון שאחרי עבודה אני לא מרוכז או שאני עייף כי לא הצלחתי לישון כמו שצריך בגלל שסיימתי מאוחר / קמתי מוקדם.

עד כאן אני יודע שזו בעיה שלי, ושבאחריותי למצוא דרך להתמודד, אבל אם אתן דוגמא שזכורה לי היטב, התרגיל שעשינו בזמנו של ה- bilboard hot 100.
נתנו לנו משימה והיינו צריכים למצוא דרך לפתור אותה לגמרי לבד.
אני מבין שזה חלק מהעולם בתור מתכנתים ושזה ככל הנראה מה שנצטרך לעשות במידה ונרצה לעבוד בתחום / עם התחום.
אבל אישית, לקח לי יומיים של לנסות להבין איך לעזאזל אני יכול להתחיל בכלל את התרגיל הזה, ורק לאחר שהסתכלתי על פוסטים בפורום התחלתי למצוא כיוון.
גם כאן, מבין שזו בעיה שלי, אבל הייתי רוצה לפחות שאם מבקשים מאיתנו ללכת ולחפש מידע לבד, שלפחות נקבל את הכלים הבסיסיים לאיך לחפש או מה לחפש.
האינטרנט כולל בתוכו את התיעודים של פייתון, אולי זה רק אני אבל אם אני צריך לחפש משהו בתיעוד של פייתון (יכול להיות על הפעולה הכי ספציפית שקיימת), תוך בערך 2 דקות אני מוצא אותי עצמי בוהה במסך לרבע שעה ± עד שאני מצליח לצאת מזה, לאחר מכן מצליח לקרוא עוד שורה או שתיים ונבלע שוב לעוד בהייה.

עכשיו תגדילי את זה לסדר גודל של כל האינטרנט, כשאני מנסה לחפש משהו לבעיה שאני אפילו לא בטוח מהי.

אמרתי כבר מס’ פעמים פה בפורום שאין לי תלונות להתנהלות הסגל, אני רק מביע את דעתי ומשתף מה אני חושב שהיה יכול לעזור לתלמידים כמוני, שהם יותר מתקשים בחומר, וזה לא כי הקליטה שלי לא טובה דרך אגב, אני מגדיר את עצמי אדם מאוד טכני עם חוש טוב ללמידה, ואם אני עדיין שרדתי עד כה זה סימן טוב לדעתי לאיך הקורס מתנהל, עושים פה משהו נכון,
אך עם זאת, הרבה פעמים אני מרגיש את עצמי תלוי באויר מנסה להבין תשובה שקיבלתי (ואני בטוח שאני לא היחידי שמרגיש שהתשובות שמקבלים פה הרבה פעמים רק מבלבלות אותך).
חסר לי החלק של להתייעץ עשיתי X למה זה לא נכון ומסבירים לי X לא נכון כיוון ש- A, B, C.
נכון, רוצים שנצליח ללמוד לבד מהטעויות שלנו, אך הרבה פעמים אני מתקדם 80% בתוך אחת המשימות שלי בתרגיל, נתקע על הסוף יום - יומיים רק בשביל להבין שעשיתי משהו לא נחוץ / סיבכתי את הדרך שלי ללא סיבה / מצאתי דרך אחרת לפתרון וזנחתי את הדרך המקורית שחשבתי עליה.
ולי קשה ללמוד ככה מטעויות כי הרבה פעמים אני בכלל לא מבין מה הייתה הטעות גם כשאני עובר על הקוד ועל השינויים שעשיתי מס’ פעמים, אני פשוט מצאתי דרך לעקוף את הבעיה והפלא ופלא התרגיל עבד.

בכל אופן אני כבר מתחיל לחזור על עצמי והתשובה שלי נגררת יותר מדי, אני רק רוצה לגעת בנקודה אחרונה,
אני יודע שאף אחד לא מכריח אותי להיות חלק מהקורס, למען האמת הסיכוי שאני אעבוד כמתכנת פייתון בשנים הקרובות קלוש ואפילו אפסי, אני לומד בעיקר בשביל ההנאה בחשיבה שמי יודע אולי יום אחד יצא לי לעשות עם זה משהו.
הסיבה שלא פרשתי עד עכשיו, היא כיוון שאני רוצה את התעודה, היא תוכיח לי שהצלחתי לעמוד באתגר הזה של ללמוד שפה זרה לחלוטין ממה שאני מכיר, של ללמוד איך ממשקים עובדים מאחורי הקלעים, של להבין יותר נקודה.
כשאקבל את התעודה בסוף הקורס, באמונה שאצליח לעמוד בהכל, זה סימן בשבילי שאני יכול להציב לעצמי אתגר לא פשוט (לפחות בשבילי) שהוא ללמוד עולם שלם שאני לא מכיר בכלל, מ- א’ עד ת’, ולהצליח בו (וזה נכנס לשאלה אחרת של מה שאני רוצה לעשות בעתיד וזה סיפור אחר).
אני יודע שאם אני אכשל בלהישאר בקורס, אני לא אסיים אותו, לא תהיה לי מוטיבציה להישאר פה בלי התעודה, והמחשבה שאולי אוכל להחזיק לעצמי את ה"קבלה" על זה שהצלחתי לעמוד באתגר כזה, היא מה שמושך אותי להישאר פה.

בתור מישהו מהתחום, אני יכול להעיד שהקורס של ים הוא אחד המקיפים והמועילים שנתקלתי בו. עשיתי עשרות קורסים בשפות אחרות, גם כדי ללמוד טכנולוגיות חדשות, גם כדי להעשיר את הידע, וגם כדי ללמוד מאפס, וזה אחד הקורסים הטובים ביותר שעשיתי. לתת מעבר למה שניתן כבר, זה יהיה להאכיל בכפית, ואז זה יהיה ממש כמו כל שאר הקורסים - לא מועיל.

כדי להיות מתכנת צריך המון סבלנות, כח רצון והתמדה. לא משנה כמה מידע יזרקו עליך, אם לא תשקיע את המאמץ לבד, הסיכוי ללמוד ואפילו לזכור הוא נמוך.

אנצל את הבמה להודות לים על הקורס המושקע, ועל הזמן שהוא משקיע. זה לא מובן מאליו, ואני יודע שקיבלנו מתנה ששווה הרבה מאוד. תודה ים! :slight_smile:

אף אחד לא מתווכח
ואין ספק שזה אחד הקורסים אם לא ה

אבל ניתן ויש מקום לדייק את הדברים בנקודות ספציפיות,
כמו למשל עניין המודולים
אפשר לעשות תרגול על מודולים או על חיפוש באינטרנט
אפשר אפילו לתת שמות של מודולים ושאנחנו נלמד עליהם לבד ואפשר גם לתת המון מודולים ושאנחנו נצרך לדוג מה שאנחנו צריכים מתוך הרשימה…
אבל בסופו של דבר זהו קורס לימודי
ואני לפחות באתי לפה כדי ללמוד פייתון
(ואת החבילות הנוספות שכדאי להשתמש בהן)
ולא באתי לפה כדי לבזבז שעות בחיפוש באינטרנט אחרי המודולים של פייתון שקיימים בעולם.
אתגר החיפוש באינטרנט לדעתי שייך לקורס אחר
ולא לקורס שמטרתו ללמוד פייתון.
ואם זה עדיין חשוב אז אפשר לתת על זה תרגול או שניים ואחרי זה לעבור הלאה ולתת לנו את המודולים בלי הסברים עליהם כדי שבכל זאת נלמד ללמוד לבד…
וזה לא להאכיל בכפית לדעתי

לא צריך ללכת מקיצוניות לקיצוניות

בניתי עבורך תוכנית הכשרה שמטרתה להפוך אותך למתכנת טוב.
כמי שאחראי על הקורס, אני זה שמגדיר את המטרות, אני זה שבונה את התכנים ואני זה שמחליט על התרגילים.
אם מה שהקורס שלי מעניק לך הוא, לדעתך, בזבוז זמן (להגדרתך), אתה לא חייב להשתתף בו. יש כמות פנומנלית של קורסים באינטרנט שאתה יכול לקרוא ולראות שילמדו אותך פייתון. אם תצטרך עזרה בלמצוא אותם אשמח לסייע.

יש לי ניסיון סביר גם בתעשייה וגם בהוראה. לימדתי לא מעט כיתות, תיכנתתי לא מעט מערכות. עבדתי וייעצתי ללא מעט חברות גם בענייני הדרכה וגם בענייני קוד.
אני לא רוצה להישמע לא מנומס או תוקפני, אבל אני לא מבין מאיפה בא שיגעון הגדלות שלך להחליט על איך קורס תכנות אמור להיות בנוי. יצא לך להכשיר אנשים לתכנת? עבדת בתעשייה וראית מה הדרישות מאנשים שם? העברת ראיונות למתכנתים? מאיפה הניסיון להחליט מה האתגרים שקורס כזה אמור להכיל ואיך נכון להעביר אותו?

אני מוכן לקבל פידבק והקשבתי בקשב רב לנקודות החשובות ש־@DrorBiton העלה, הגם שדעתי ודעתו מעט חלוקות במקומות מסוימים אני מכבד ומודה לו על הזמן שלקח כדי להעלות את מה שהוא חושב.
להגיד שאני מבזבז לך את הזמן ו"לא באתי לפה כדי לבזבז שעות בחיפוש באינטרנט אחרי המודולים של פייתון שקיימים בעולם"? מצטער, כנראה שמה שהקורס מציע והמטרות שלו לא מתאימות עבורך ואני מציע שתמצא קורס אחר שיעזור לך להתקדם יותר בכיוון שאתה מאמין בו.

מרגש להגיע לשלב הזה…
חצי הדרך מאחורינו :v:

תודה ים וכל הצוות על כל ההשקעה!

שאלה,

החומרים מכאן והלאה יהיו באנגלית?

כן, לפחות חלקם :slight_smile:

כמו שכולם אמרו כבר, תודה רבה על רמת ההשקעה הבלתי נתפסת שהפגנתם כאן.

אני מספר לחבר שלי שעובד כמתכנת פייתון על מה שלמדנו כאן, והאבחנה שלו היא שזה “קורס קשוח מאוד”, מה שגורם לי לחוש תחושה של הישג משמעותי, שלא הייתי מסוגל אפילו להתקרב אליו ללא התמיכה העצומה שלך אישית, ים, של המדריכים האחרים, ושל כמה חניכים בולטים (אתם יודעים מי אתם). בחיים לא חשבתי על תכנות כמשהו “רגשי”, וכשנכנסתי לקורס הזה גיליתי שתכנות יכול להיות רכבת הרים רגשית (מדהים כשזה מצליח, מדכא רצח כשלא מוצאים פתרון, וחוזר חלילה). אני ממש מתרגש מזה שהגענו לנקודת האמצע של הקורס הזה, ובעיקר מזה שעכשיו כשאני מחפש חומר אונליין (כי וואלה אני לא זוכר בדיוק איך עובדת המתודה הספציפית שלמדנו בשבוע חמש והשתמשנו בה פעמיים) אני כבר לא “אבוד” ואני מסוגל ללמוד באופן עצמאי הרבה יותר. אז שוב, תודה על כל המאמץ שעשיתם עד עכשיו, ואני כבר לא יכול לחכות למה שעוד יבוא הלאה. אפילו כבר יש לי רעיון לפרויקט אישי שלי שרלוונטי לתחום שאני עוסק בו (מערכת שתיצור למרצים בחנים אונליין מתוך מאגר של שאלות שהמשתמשים יכולים להוסיף אליו ולשנות). עצם זה שדבר כזה נראה לי אפשרי עכשיו, כלומר שמדובר בפרויקט שאני חש שאני יכול ללמוד את המיומנויות שחסרות לי כדי להשלים אותו, זה משהו שהיה לי קשה לדמיין כשהתחלנו.

הקורס באמת מעובר בצורה טובה ונראה לי שאת רוב הערות שהיו לי כתבתי כבר במקומות אחרים. אני רק אוסיף הערה לגבי סוגי התרגילים וזה משהו אישי שלי.
אני הרבה פחות נהנה מתרגילים של יצירת משחקים בפייתון לעומת התרגילים האחרים שניתנו בקורס. משחק קלפים (או קוביות, או נחש מי, או כל משחק אחר) טקסטואלי אותי זה משעמם. להתעסק עם אינפוטים של המשחק זה גם לא מהנה. אלה דברים שצריכים להיות מבוצעים עם אלמנטים ויזואלים עם קולבאקים ולא עם פרינטים של רשימות. הייתי יותר נהנה ללמוד ולתרגל את אותן מכניקות על דברים שהם לא משחקים.

מקבל, רק שים לב שאני מקבל גם פידבקים הפוכים :slight_smile:

נותנת פידבק הפוך :upside_down_face:
בעיניי אלה התרגילים היותר כיפיים

לכן אמרתי שזה משהו אישי שלי :slight_smile:
לרגע לא התיימרתי לייצג אנשים אחרים (אבל כן אציין שהעבודה שמשחקים טקסטואלים הם אחוז מינורי ממשחקים שקיימים בעולם, כנראה שאני לא בדעת המיעוט :stuck_out_tongue:)

לממש כאלו זו חוויה שונה מלשחק כאלו שמישהו אחר מימש :yum:

רוצה לסכם את הנקודה שלי, זה קורס ראשון שלי, ועוד בטח במסגרת כזאת שהיא לא לחלוטין ברורה וחוץ מפוסטים (וכמה סרטונים ביוטיוב) אנחנו לא באמת מכירים את כל המשתתפים בקורס ואת הגישה / אופי של כל אחד.
מכל חיפוש באינטרנט אני מבין יותר את האופי של הקורס ושל העבודה כמתכנת, ועד כמה חיפוש עצמאי יש בתחום שכזה.
אולי לקורסים עתידיים אפשר להבהיר קצת יותר שזה חלק גדול מהקורס, כי ככל שאני חושב על זה יותר אני מבין שאם היו “מלמדים” אותנו איך לחפש, לא היינו יודעים איך לחפש.
אין פה שבלונה של תחפש בדרך X או Y ותצליח למצוא, החוקיות היחידה שמצאתי עד כה היא לרשום python בתחילת החיפוש.
כן הייתי ממליץ לעתיד אולי להבהיר את זה יותר בתחילת הקורס שזה הולך להיות חלק גדול מהקורס, במיוחד אם הקורס ישאר במתכונת המקוונת.

יכול להיות שהמסר הזה כבר הועבר ואני לא זוכר, בכל זאת הקורס כבר נמשך לא מעט זמן, אבל אם זה המקרה יכול להיות שהוא לא היה מספיק ברור.

שוב מוסר תודה רבה על כל ההשקעה בקורס, בין אם מהסגל ובין אם מהמשתתפים ששרדו עד כה, אני חושב שהוכחנו שאם משקיעים זה אפשרי, עכשיו רק נשאר לסיים.

ים הסביר בעבר איך לחפש בגוגל - שזה דווקא כן משהו שאפשר להסביר את העיקרון הבסיסי אבל משם זה דורש רק תרגול והרבה. לנוחיותך הצילו! גוגל זה מפחיד

תענוג לקרוא את מה שהולך להיות בהמשך!
לצערי גם אני כבר קורא פאסיבי וללא הגשות תרגילים. אבל מנסה לשלב את הכל ביחד.

תודה רבה רבה לכל הסגל!

צודק לחלוטין. אחד נוראי והשני סיוט :rofl:

אני חושב שצריך להגיד את האמת , למרות שאולי חלק מהצוות לא יאהב אותה - זה לא קורס למתחילים.
אומנם מלמדים הכל מ0 , אבל הקצב מהיר , הדרישות “מלחיצות”.
הקורס הזה הוא יותר מקורס פייתון , הוא קורס שגם מאתגר אותך וזורק אותך למיים.
מעולם לא עבדתי בתעשיה , אבל ברור לי שכשבתעשיה יבקשו ממך איזשהו אתגר אף אחד לא יגיד לך באיזו חבילה להשתמש ותצטרך למצוא לבד. אז מכינים אותך למצבי אמת.
אז עבורי הקורס הזה מושלם - כי למדתי מעט פייתון , אבל לא היה לי משהו שיאתגר אותי ברמה הזו. אני מעריך שכך גם רוב מי ששרדו כאן , למדו קורסים בסיסיים בתכנות ונתקעו שם.
(אני חושב שכדאי בפעם הבאה לצוות להגיד בצורה הכי מפורשת - שזה קורס ברמה גבוהה, מיועד לאנשים עם רקע בסיסי בתכנות או לאנשים שיכולים להשקיע זמן רב. כך יחסכו הרבה אכזבות ותלונות).
מצד שני אני מציע לך לא לוותר - כי יש טונות של קורסי פייתון ביודמי ובמקומות אחרים , אבל קורסים שיאתגרו אותך בצורה כזו אין הרבה אם בכלל ! אז קבל את האתגרים בברכה , כולל האתגר של חיפוש חבילות. זה מה שיסייע לך לקפוץ מעל הרמה של “תכנות בסיסי” לתכנות מקצועי.

באמת לא אוהב :slight_smile: אתה חוזר על המנטרה הזו והיא פשוט לא נכונה.
זה כן קורס למתחילים, ויעידו על זה עשרות הנשים שעברו אותו, ומאות החניכים שעברו אותו במסגרת צבאית משויפת פחות.

הוא כן דורש תושייה, והוא כן דורש יכולת אנליטית, והוא כן דורש אינטיליגנציה.
האם זו הייתה טעות לפתוח אותו בלי סינון קפדני, כמו שבדרך כלל אני עושה? יש מצב, אעשה חושבים כשאסיים את המסלול.

סיימו תחתי מאות אנשים שלא ידעו לפני־כן תכנות בהצלחה, חלקם היום בתעשייה.
אתה יכול להגיד שהקורס הוא קורס קשה (זה נכון), שהוא מצריך המון השקעה (זה גם נכון) ושהוא לא מתאים לכל אחד (מאוד נכון).
אבל זה קורס למתחילים, העבר מוכיח, התעשייה מוכיחה והחניכים שלי לשעבר שיעידו בפנייך שעברו את המסלול מוכיחים.
חבל לחזור על הטעות הזו שוב ושוב ולהניא אנשים שנמצאים פה בלי לדעת תכנות לפני.