מאיפה הידע שלכם?

היי בעיקר לסגל ההדרכה ולאנשים שעוזרים כאן בקטע אחר(המון המון תודה לכם!)
הייתי רוצה לדעת מאיפה הידע שלכם והאם כולכם עברתם תואר במדעי המחשב/הנדסת תוכנה?
אם לא ממקום אקדמאי אז מאיפה באמת, כי יש דוגמאות מסוימות או הסברים מסוימים שלא משנה כמה אני מחפש באינטרנט אני לא מוצא רמת פירוט והבנה של התוכנה כמו שלכם.
תודה על התשובות מראש!

לא עברתי תואר; התחלתי לתכנת בגיל 10 ולהעביר חומרים בגיל 18. זה היה די קשוח אבל ככה לומדים :slight_smile:
ניסיתי קורס של הפתוחה והבנתי שלמרות שהחומר עצמו נחמד, המסגרת הלימודית ולחץ ההגשות פחות מתאימות לי.
חלק גדול להערכתי מללמוד משהו כמו שצריך זה למצוא כמה מקורות טובים, להיאבק בחומר ולעבוד על מימושים פרקטיים hands-on.

זאת אומרת שאתה בתכלס לא באמת למדת תאוריה? אלא נטו פרקטיקה?
בשוק העבודה הנוכחי אתה לא מרגיש כביכול מאחורה?

את התאוריה שהייתי צריך ללמוד למדתי בעצמי, ואני עדיין לומד כשאני מגיע לדברים חדשים שאני לא מכיר.
אלגוריתמיקאים הם רק “סוג אחד” של תפקיד, יש עוד הרבה דברים שצריכים לעשות ועוד הרבה סוגי תפקידים בשוק.
יש תפקידים שמחפשים בעיקר אלגוריתמיקה, ויש תפקידים שמחפשים בעיקר יכולת פרקטית לפתח מוצר ולעשות ארכיטקטורה נכונה. אחרי 18 שנים של ניסיון בכתיבת קוד אני יכול לתת למקומות הרבה מהניסיון שלי ומהטכנולוגיות שלמדתי בשנים הללו :slight_smile:

האם נלמד תקשורת בין מחשבים באמצעות פייתון?

תלוי מה אתה מגדיר כ"תקשורת בין מחשבים". הולכים ללמוד קצת על שימושי אינטרנט :slight_smile:

הקמת שרת?
שליחת הודעות למחשבים אחרים?
הדברים הנ"ל ילמדו?

https://board.mesicka.com/b/nP78jfvz3fq6dL2zW/course-syllabus

לא מצאתי שם😬, לכן שאלתי…

אני יכול לענות לזה “כן” ו"לא" כי שניהם הגדרות ממש רחבות. חכה ותדע :stuck_out_tongue:

התחלתי לפתח כשהייתי בן 19 תוך כדי צבא, למדתי בעצמי וישבתי המון סופ"שים לשבור את הראש להבין איך אני עושה כל מיני דברים. היה מאוד קשה ומתסכל, תאמינו לי…
לאחר תקופה מסוימת, התמזל מזלי ובמהלך השירות הצבאי הייתי חניך בקורס של ים (!!) וזו הייתה אחת המתנות הגדולות שכל אחד יכול לקבל. זו אחת הסיבות העיקריות שבעקבותיהן אני מתנדב עם ים ושאר הסגל המדהים, לקוות שלפחות בן אדם אחד נוסף ייכנס לתחום בזכותנו.

כיום, אני עובד כמפתח ולומד תואר ראשון תוך כדי :slight_smile:

אז מנקודת מבטו של בוגר תואר ראשון בהנדסת מחשבים מהטכניון אני יכול לומר כך:

תואר מלמד עקרונות, צורות חשיבה בהרבה נושאים (גם לא קשורים, כמו פיזיקה) ובעיקר איך ללמוד.

את צורות החשיבה והעקרונות מבינים וזוכרים וזה מהווה בסיס יחסית סביר להבין דברים נוספים. היכולת ללמוד נושאים אחרים שמעולם לא נחשפת אליהם היא זאת שמאפשרת התקדמות. יכולת ללמוד זה לא משהו שלומדים בתואר, זה משהו שכל אחד מפתח עם עצמו וזה קשור למשמעת עצמית ועוד כל מיני נקודות מבט. בקורס הזה אנחנו מגדירים כל מיני עקרונות שאנחנו מאמינים שיוצרים תהליך למידה נכון.

(חשבו בעצמכם האם מגיעים לידע שיש לכם היום רק באמצעות קריאת ספר פייתון כלשהו)

מעולם במהלך התואר לא למדתי פייתון, את לימודי הפייתון שלי עשיתי בין היתר דרך הידיים וכשאני אומר דרך הידיים אני מתכוון למאות שעות רבות של דיבאג וקריאת הדוקומנטציה של פייתון.
בנוסף, באמצעות ספרות מקצועית ובאמצעות הרבה דיונים עם חברים למקצוע (וביניהם ים שמאוד העשיר את הידע שלי), כל פעם קצת, כל פעם עוד עיקרון ועוד נקודה קטנה.

אציין שאני חושב שאין גבול להתמקצעות וללמידה וגם כיום אני עדיין קורא שני ספרים על תכנות בפייתון (שעוסקים בנושאים מאוד מתקדמים) ובאופן כללי ממליץ למי שמתעניין בדברים האלו לפנות לספרות מקצועית.

האם הספרים האלה מלמדים אותך מידע חדש או שאתה כבר בעל “סל כלים מלא” ורק עוזרים לך לנצל את הידע שלך יותר?

אני אמנם לא בליגה של מי שהגיבו פה מאליי, ודי בקרוב הקורס יגיע לדברים שעדיין איני מכירה, אבל אענה בכ"ז :slight_smile:

אני במהלך תואר, מה שאומר שאני לומדת הרבה דברים תיאורטיים ומעט תכנות במסגרת מקצועית - אם כי בשום שלב לא היה דגש על לימוד איך פייתון עובד מעבר להכרה בסיסית מאוד של השפה ושל מתודות בסיסיות - ובאוניברסיטה כמו באוניברסיטה מטלות קשות שבעתיים ממה שלמדנו.

אבל ההיכרות שלי עם פייתון התחילה מעט קודם לכן, כשהתלבטתי לאיזה תואר בדיוק ללכת והתייעצתי עם אחד מאחיי שהמליץ בחום שאני אלך למשהו שכולל מדמ"ח, ואמר לי לתכנת קצת בפייתון ולראות אם אני מתחברת. אז קראתי את ספר הפייתון של גבהים (או לפחות את חלקו), פתרתי כמה תרגילים באינטרנט וקיבלתי הרבה קוד ריוויו משני אחיי המתכנתים - איך אפשר לכתוב את זה טוב יותר, יעיל יותר או כל דבר אחר. בכל פעם שהיתה תופעה שלא היתה ברורה לי ולא הוסברה הלכתי לחפש בגוגל והרבה פעמים מצאתי תשובה, ואם זה לא עזר הלכתי לשאול את אחיי וקיבלתי הסברים מקיפים יותר על למה השפה מתנהגת (למשל מה זה string interning).

אז לסיכום הדברים הכי מועילים בעיניי (לא בהכרח בסדר הזה) הם אינטרנט, מתכנתים שמבינים יותר ממך ומוכנים לעזור (נוצר אצלי הרושם שאפשר למצוא אחד או שניים כאלה בקורס), ולכתוב כמה שיותר קוד הכי טוב שאפשר (גם אחרי שאני פותרת תרגילים אני לפעמים מנסה לעבוד עליהם שוב ושוב אם אני יודעת שהם לא רצים לי מספיק מהר או שהם מסורבלים להחריד) ובתקווה לקבל עליו גם הערות לשיפור.

גם אני מעולם לא עבדתי בתכנות , הייתי בעבר מטפל ברפואה סינית ובגיל 36 עקב כל מיני בלגנים עם המשפחה עזבתי הכל והלכתי לעבוד כמאבטח (זו עבודתי עד היום).
אחרי כשנתיים שלוש החלטתי ללמוד תכנות , התחלתי לנסות כל מיני קורסים מיודמי.
באותה תקופה הייתי מאבטח בתחנה מרכזית בירושלים והגיע אלינו איזשהו מתכנת שפוטר מעבודתו שהמליץ לי בחום על פייתון.
(אגב , יש יצא לי לעבוד באבטחה עם אנשים שהיו מתכנתים , מנהלים בחברות היי טק , סגן אלוף בצבא הרוסי וכל מי שרק אפשר לדמיין).
אז עברתי לפייתון מJS - אני תמיד מדלג בין השפות הללו.
אני מחשיב היום את udemy כמקור הכי טוב ללימודי תכנות (מלבד הקורס הזה כמובן :slight_smile: )
כיום אני בן 42 , מתכנת להנאתי - לא ניסיתי יותר מידי להגיש קורות חיים לחברות וכדומה (גם הרגשתי שלא הגיע הזמן וגם שעם הרזומה המוזר והגיל שלי , לא יקבלו אותי).
הקורס הזה הוא כיף מבחינתי , ובינתיים הוא אומנם מאתגר אך לא קשה לי.

בעבר הרחוק רחוק - לפני כ20 שנה גם אני ניסיתי לקחת קורס תכנות בפתוחה וברחתי משם , למרוצ שהקורס ההוא כן נותן יסודות טובים. ההרגשה שלי היתה שפשוט מקשים על החיים בכוונה.
אני מאמין היום שתכנות יכול להיול כיף ושכל אחד יכול לתכנת - הכל תלוי בגישה.

בכל אופן :
בזמן שנתקעים במשהו - קודם כל חשוב לא להתרגש.
אין מצב שאין בקוד על ההתחלה כמה אי דיוקים.
ההבדל העיקרי בין מתכנת מתחיל למתכנת עם קצת נסיון , הוא שמתכנת עם קצת נסיון לא מתרגש מבעיה. כבר יש לו את הבטחון להתמודד איתה - כולל בעיה שהוא לא פגש מעולם.
גוגל הוא חברי הטוב במקרים כאלו , וידיעת האנגלית היא סופר חשובה , כי זה מה שעוזר לנסח נכון דברים.
והתרגול וההתעסקות בזה היא מה שבסוף נותן ידע - יש אנשים שקולטים את זה מהר יותר , יש אנשים שקולטים לאט יותר - הכל טוב !
צריך לדעת שזה מרתון ולא ספרינט - ככה זה לפחות עבורי.

וטיפ נוסף : דווקא בגלל שעשיתי הרבה דילוגים בין שפות ופלטפורמות , אני יודע להעריך את ההיצמדות לשפה אחת (או איך שהיה אומר אחד המורים שלי לרפואה סינית “מי שרוצה למצוא מיים , כדאי שיחפור בבאר אחת”…) אני היום חושב שלשמוע לחבר ההוא שהמליץ לי על פייתון היתה טעות.
הייתי צריך להמשיך ולהתמקצע בתחום אחד ולא להתפזר.
אבל בדיעבד אני מאוד אוהב את פייתון כך שזו היתה טעות טובה.