האם עולם הfront end בסכנה?

לאחרונה אני לא מפסיק לקבל ביוטיוב פרסומות של חברות סטייל WIX
שהתוכנה שלהם מאפשרת לבנות אתרים ללא קוד גם למרובי משתמשים.

אני תוהה - האם החברות האלה מעמידות בסכנה כלשהי את עולם הפרונט ?

סליחה על הביטוי…
מזכיר את הפוסטים ב-“סולידית” של “אם כולם ישקיעו במדדים”.

מניח שעבודה עם WIX ופלטפורמות NoCode יעילות להוכחת התכנות/ עד גודל תעבורה מסויים.
גם WORDPRESS הוא בעקרון NoCode וכולם יכולים להעלות אתר…
ועדיין יש דרישה ל"מומחי WORDPRESS" ויש דרישה לאנשים שיודעים להאיץ אתרי WP.

אני לא מהתחום ובגלל זה אני תוהה אם הפלטפורמות האלה ימשיכו להתפתח זה יוביל לירידה בדרישה למפתחי אתרים וכאלה. הייתי סקרן לדעת אם יש בכלל השפעה

מהסתכלות בסרטוני התצדמית שלהם מגיעים שם לתוצאות מרשימות (נראה לי רמות CSS ו JS מאוד גבוהות)

גם אני לא מהתחום per say
אבל, כן יש דרישה לאנשים שיודעים להאיץ אתרי wp.
כמו שטוענים מי שתומך באוטומציה ורובוטים - תגדל הדרישה למתחזקי רובוטים.
מישהו צריך לפתח את הפלטפורמות המדוברות…

נתחיל בדיסקליימר שתמיד קשה לחזות את העתיד, לכן אני לא מתיימר לעשות את זה וקטונתי מלדעת מה יקרה עוד 5 או 10 שנים.

עם זאת, התוכנות של Wix וחבריהם לא צפויות להיות מספיק טובות בעשור הקרוב, לדעתי –
יש אינסוף משתמשים (חברות, אנשים פרטיים) שצריכים ממש כתיבת קוד להמון צרכים שונים.

לדוגמה, יש חברות שמחפשות חוויה מעולה במוצר שלהם (שהוא האתר, דה־פקטו). הם שילמו למעצבים ואנשי UX המון כסף כדי שהחוויה תהיה מיטבית, והם צריכים שהאתר/מוצר שלהם ייראה בדיוק כמו ה־Mockups שהמעצבים בנו.
יש לא מעט חברות שצריכות חווית משתמש ששונה (בכוונה) מהחוויות ה"סטנדרטיות", עם אפקטים ודברים שכמה שפחות מזכירים אתרים “רגילים” – דברים שחברות כמו Wix קצת פחות בנויות עבורם.
יש הרבה עבודה על SEO (שהאתר שלך ימוקם למעלה במנועי חיפוש), הרבה עבודה על המהרה של האתר…

אם נעזוב רגע את זה ונסתכל נטו על הפן הטכנולוגי, שפת JavaScript מראה עלייה מטורפת וקונסיסטנטית לאורך העשור האחרון, וה־Ecosystem שלה רק הולך ומסתבך. :slight_smile: – לא נראה שינטשו אותה בקרוב, ואם כן זה לטובת טכנולוגיות תכנותיות דומות (הרבה מדברים לאחרונה על Flutter, לדוגמה); בכל מקרה העתיד של המתכנתים בתחום לא בסכנה להערכתי.

הייתי ממליץ על Wix וחברותיה ללקוחות פרטיים שרוצים להרים דף נחיתה, או לעסקים קטנים שצריכים חנות אונליינית. ברגע שמתחיל להתפתח צורך שיוצא אפילו במעט מהקופסה, הפתרונות הגנריים של Wix או אלמנטור הופכים להיות קצת פחות רלוונטיים.

תודה על התשובה המפורטת ! כמו תמיד.